Senaryo Teknik

Senaryo ve Diyalog

Senaryo çeşitli birimlerden ve her biri diğeri kadar önemli parçalardan oluşur. Senaryo ve diyalog ilişkisi parça bütün açısından belki de türün en önemli ve yazımı zor kısmıdır. Bazen iyi bir diyalog tüm filmin gidişatını etkileyebilir. İnsanların hayatlarına dokunan sahne belki de karakterleriniz arasında geçen birkaç sözcükle olur. Yazımı görüldüğünden daha zordur ve ustalık ister. Önemli olan diyaloğun işlevleri ve yapısıdır.

Temel olarak iyi bir diyalogda şu özelliklerin bir ya da birkaçının bulunması gerekir:

  • Bir bilgi vermeli
  • Hikayeyi ilerletmeli,
  • Çatışmayı güçlendirmeli
  • Etki/Tepki ilişkisi yaratmalı

 

Senaryo ve Diyalog Yazarken Etki Tepki İlişkisi Kurmak

Etki/Tepki ilişkisi şu demek. A karakterinin söylediği B karakterine çarpıp geri sekmeli. A’nın söylediği B’de bir tepkiye neden olmalı. Filmlerde biz insanların tepkilerini izlemekten keyif alırız. Eğer birbirlerine tepki vermezlerse, birbirlerine söyledikleri şey tepki vermeye değer olmazsa; ortada izlenecek bir şey de yoktur demektir. B ağlayabilir, gülebilir, sinirlenebilir, sevecen bir şekilde karşılık verebilir, A’yı tehdit edebilir… Sayısız ihtimal onların ilişkilerini biriciklendirir. Bu klişe olmayan, güçlü, işlevsel bir diyalog için şarttır.

Senaryo ve diyalog yazımında sadeleştirme çok önemlidir. Gereksiz laf kalabalığı diyalogları boğar, etkisini düşürür. Hem tempo hem de izlenebilirlik açısından minimum kelime sayısıyla özlü bir anlatım tercih edilmeli. Bunun için çeşitli yollar geliştirebilirsiniz. Tekniklerden biri, sahneyi yazmayı bitirdikten sonra tekrar inceleyip gereksiz sözcükleri atarak diyaloğu arındırmaktır.

Her türlü edebi eserin yazım aşamasında olduğu gibi senaryoda da, başa dönüp, “Neleri atabilirim?” diye sorgulamak ve bu konuda kendini mecbur hissetmek güzel bir pratiktir. En sevdiğiniz film sahnelerinin diyaloglarını değiştirerek bir pratik yapabilirsiniz. Böylece o sahnelerin diyalogları değiştiğinde etkinin de değiştiğine, belki de yok olduğuna şahit olabilirsiniz.

Hemingway Kuralı

senaryo ve diyalog

Diyaloğa eşlik etmesi ve onu güçlendirmesi için sahne yazımında karakterlerin aksiyonları da önemlidir. Hemingway kurallarından biri diyaloğa eşlik eden aksiyondur. Bir nesneye vurma, bacak sallama, tıkırtı vs. her türlü dikkat çekici hareket diyaloğa eşlik ederek onun kuvvetlenmesine yardım edebilir. Tabii ölçüsünü kaçırmamak önemlidir. Repliğe eşlik etmesi ve önüne geçmemesi gerekir. Uyumlu bir kullanım senaryo için gereken gerilimi yaratabilir.

Hemingway’in bunun gibi birçok kuralı vardır. Yazıyı tekrar güncelleyerek onları da ekleyeceğim.

 

İlginizi Çekebilir: Senaryo Yazma Programları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir